#Dworcowa19

Kamienica powstała w 1880 roku na podstawie projektu Alberta Rose, na zlecenie H. Burowa i A. Kasprowicza. W 1887 roku nabył ją znany bydgoski przedsiębiorca Otto Pfefferkorn.

Od 1910 roku mieścił się niej hotel, którego zmiany nazw oddają ewolucję historii Bydgoszczy. Pierwotna nazwa „Reichshof” od 1920 r. uległa zmianie na „Hotel Goplana”, który od 1922 r. przemianowany został na „Hotel Boston”, by kolejno przemienić się w „Hotel Gastronomia” (1932-1939) i „Jensen” (1939-1945). Po wojnie przybrał on nazwę „Hotel Śródmiejski”.

Hotel Reichshof
Restuaracja lata 1940-te wnętrze

Do 2017 r. obiekt zarządzany był przez PHT „Brda” Sp. z o.o. i popadał w coraz większą runę. Najpierw zlikwidowana została działalność hotelarska i pomieszczenia dawnego hotelu zostały przekształcone na biura, następnie wynajmowane wielu drobnym przedsiębiorcom. Zlikwidowana została słynna niegdyś także „Restauracja Śródmiejska” działająca w lokalu narożnym u zbiegu ul. Dworcowej i ul. Warmińskiego. Pozostałością po niej jest rozległa kuchnia zlokalizowana w piwnicy (z windą do transportu potraw).

Ten negatywny trend zmienił się w 2017 roku, który jest początkiem odzyskiwania świetności przez tę kamienicę. W tym czasie kamienica została nabyta przez dwie rodziny: małż. Kuropatwińskich i małż. Lewickich, a zarządzanie nieruchomością rozpoczęło utworzone przez nich Stowarzyszenie Śródmiejskie. W lipcu 2017 ukończony został kapitalny remont II piętra budynku (240 m2). W luksusowo  wyremontowanym lokalu rozpoczęła działalność Kancelaria Prawnicza Lege artis Kuropatwiński Lewicki oraz Konsul Honorowy Niemiec w Bydgoszczy. Pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytów odbyła się wymiana wszystkich okien budynku głównego na nowe okna drewniane odpowiadające wymogom konserwatorskim. W 2018 roku przeprowadzony został konserwatorski remont elewacji frontowej i bocznej budynku głównego i uzyskano pozwolenie na  budowę czterech mieszkań na strychu (wraz z pozwoleniem MKZ).

W 2019 roku I piętro budynku głównego podzielone zostało na dwa lokale (160 m2 i 80 m2) i przeprowadzony został kapitalny remont lokalu o 160 m2  (wariant luksusowy), w którym działalność rozpoczęła spółka HELP. W kolejnym roku w lokalu po dawnej „Restauracji Śródmiejskiej” ekipa filmowa reż. Marcina Sautera wykreowała na potrzeby filmu „Miasto” dwie restauracje: jedną z lat 1950-tych, drugą z lat 1970-tych. W tak zaaranżowanych pomieszczenia kręcone były zdjęcia tego filmu, m.in. z udziałem Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, który towarzyszył Stanisławowi Tymowi, Karolinie Gruszce i  Bartłomiejowi Topie.

Następnie po remoncie tych pomieszczeń działalność rozpoczął w nich popularny sklep „Ukrainoczka”, później działający pod firmą „Słowianoczka”.

Tego samego roku dzięki dotacji Unii Europejskiej rozpoczął się kapitalny remont oficyny, w którym na potrzeby Centrum Wsparcia Inicjatyw Społecznych oddano do użytku 5 niewielkich, samodzielnych lokali użytkowych. Każdy z nich wyposażony jest w łazienkę z toaletą i prysznicem.

Centrum Wsparcia Inicjatyw Społecznych działa od 2021 roku i obecnie mieści się nim: Świetlica Ukraińska, biuro Stowarzyszenia Śródmiejskiego oraz prowadzony jest projekt dokumentacji wspomnień działaczy opozycji antykomunistycznej, a także prowadzona jest inna działalność społeczna. Obiekt ten przez 3 lata od remontu wyłączony jest z jakiejkolwiek działalności komercyjnej.

W listopadzie 2021 rozpoczęły się prace budowlane mieszkań na strychu budynku głównego, mające na celu przedłużenie ważności pozwolenia na budowę.